Mūžīgā kara laikmets

Posted on September 9, 2011

0


Amerikai ir sācies mūžīgā kara laikmets, raksta “The Washington Post”. Lai saprastu notiekošā apmērus, nepieciešams apmeklēt kara bāzi Kempbela-Fortā Kentuki štatā, iesaka žurnālists Gregs Džefs. Tajā drīz tiks atklāts medicīnas komplekss militāristiem. Kompleksa celtniecība izmaksāja 31 miljonu ASV dolāru. Tas domāts tiem kareivjiem, kuri cietuši militārajās operācijās ārvalstīs. “Šis komplekss pastāvēs, kamēr vien pastāvēs armija,” piebildis kompleksa “The Warrior Transition Battalion” komandieris pulkvedis Bils Hovards.
“Desmitgadē pēc 2001.gada 11.septembra Amerika ir pieņēmusi ideju par mūžīgo karu. Tiesa, iepriekš, kā militāristi, tā parastie amerikāņi domāja, ka norma ir dzīve miera apstākļos, bet karš – atkāpe no normas,” skaidro autors.”Šodienas radikālās reliģiskās ideoloģijas, jaunās tehnoloģijas un jaudīgo ieroču zemās cenas pasauli ir iesaistījušas “pastāvīga konflikta periodā”, teikts jaunākajā Pentagona ziņojumā par globālo drošību. “Neviens nedrīkst lolot ilūzijas, ka tuvākā laikā pasaule varētu šajā konfliktā uzvarēt,” teikts ziņojumā.

Bīstamās izmaiņas militārpersonu galvās

“Jaunās attiecības starp karu un mieru aiz sevis velk neizbēgamas izmaiņas CIP un citās līdzīgās iestādēs,” raksta laikraksts. “Viņi aizvien vairāk koncentrēja ne jau uz datu vākšanu, bet uz teroristu meklēšanu un likvidēšanu,” skaidro raksta autors. Runājot par armiju, kara bāzes ir reorganizētas, radīti jauni štābi, militāristu dzīve ir kardināli mainījusies.

“Pēc Vjetnamas kara amerikāņu militārpersonas koncentrējās karam ar PSRS, kas patiesībā nav iedomājams. Pēc PSRS sabrukuma un ātrās uzvaras Persijas līcī amerikāņi nosprieda, ka spēj pretiniekiem dot triecienus, tādējādi piespiežot kapitulēt, taču 10 kara gadi Irākā un Afganistānā ir kliedējuši šo pašapzinīgo pārliecību,” uzskata vēsturnieks Eliots Koens, kurš agrāk strādāja Džordža Buša administrācijā.

Šodien vairums no tiem, kas dienē amerikāņu armijā, kaujas pasākumos piedalās gandrīz visa dienesta laikā, turpina Gregs Džefs. Šajā sakarā sācies satraukums, ka militārpersonas tiek izolētas no sabiedrības. Virsnieki vairs neprot gādāt par padotajiem miera garnizonos, turklāt militāristiem bīstami pieaug pašapziņa.

Ietekme kultūrā – miera tēma pazūd vēstures mēslainē

Kari Irākā un Afganistānā nav atstājuši tik plašu ietekmi uz ASV kultūru kā Otrais pasaules karš vai Vjetnamas karš: “filmas par šo tēmu, visbiežāk, nomas punktos “izgāžas”,” konstatējis autors.

Taču pats nemitīgās bruņošanās fakts kardināli maina amerikāņu priekšstatus par karu un mieru. Piemēram, datorspēle “Pienākums sauc” (Call of Duty) 2009.gadā guva lielu popularitāti: versijā “Modernais karš 2” (Modern Warfare) amerikāņi sākumā karo ar talibiem Afganistānā un pēc tam ar krievu ultranacionālistiem visā pasaulē. “Ainā Krievijas lidostā spēlētājiem tiek likts piedalīties nevainīgo civiliedzīvotāju slaktiņā, viņi lien pa asiņainu lauku un lūdz žēlastību,” teikts rakstā. Ja spēlēs pēc Otrā pasaules kara motīviem spēlētāji pārstāv “labos” un spēles mērķi ir cēli, un viss noslēdzas ar uzvaru un atgriešanos miera apstākļos, tad “Modernā kara” sērijās konflikts ir mūžīgs un uzvara – nesasniedzama.

“Izskatās, ka miera tēma ir pazudusi ne tikai no datorspēlēm, bet arī no debatēm par karu Vašingtonā,” piebilst autors. Pentagona jaunizveidotās struktūras, kas atbildības par darbībām Irākā un Afganistānā, visticamāk kļūs permanentas. Tāpat kā, piemēram, kopš 2006.gadā eksistē organizācija, kas nodarbojas ar paštaisīto spridzekļu jautājumiem.

Mūžības karš nes bailes un neaizsargātību

Obama nav ziņojis, ka Amerikas virzītie kari kādreiz varētu beigties. Tā vietā atkal un atkal tiek rekomendēts atrast efektīvākas un ekonomiskākas metodes kara turpināšanai. Jau paplašināta bizpilota lidaparātu pielietošana gaisa uzbrukumos, kā arī speciālo uzdevumu vienības Jemenā un Somālijā. “Nākotnē administrācija paļausies uz Apvienotā štāba speciālo operāciju slepenības statusu. Šī štāba aparāts pēdējās desmitgades laikā pieaudzis 10 reizes,” teikts rakstā.

Savukārt parastajiem amerikāņiem, redzot nebeidzamo karu, visticamāk, nākas samierināties ar bailēm un neaizsargātības sajūtu, uzsver autors.

Advertisements
Posted in: ASV