Islandē tiesās bijušos valsts vadītājus

Posted on June 7, 2011

0


Bijušais Īslandes premjerministrs Geirs Horde pirmdien izteicās, ka oficiālā izmeklēšana par viņa lomu 2008.gada finanšu krīzes izraisīšanā ir “politiskā satīra”.

Tiesas procesa sākuma priekšvakarā Horde apgalvoja, ka parlamenta komisija “izmeklēšanu nav veikusi neatkarīgi”.

“To bija iespējams izdarīt, aptaujājot likumdevējus un runājot ar vairākiem informācijas avotiem, kā tas parasti notiek izmeklēšanās, taču šoreiz nekas tāds nav noticis,” preses konferencē paziņoja bijušais valdības vadītājs.

Speciālā izmeklēšanas komisija savā ziņojumā atzina, ka par nolaidību, kas 2008.gadā Īslandi noveda pie banku un finanšu krīzes, tiesas priekšā būtu jāstājas valsts bijušajam premjeram un trim viņa vadītās valdības ministriem.

Trīs banku sabrukumā, kas izraisīja Īslandē vēl iepriekš nepieredzētu finanšu krīzi, vainojama bijušās valdības nolaidība, secināja komisija.

Kā teikts 274 lapaspušu garajā ziņojumā, tiesas priekšā būtu jāstājas bijušajam premjerministram Hordem, viņa vadītās valdības finanšu ministram Arni Matiesenam, banku ministram Bjergvinam Sigurdsonam un ārlietu ministrei Ingibjorgai Sūlrunai Gisladotirai.

Izmeklēšanas komisija tika izveidota 2008.beigās – neilgi pēc tam, kad trīs lielas Īslandes bankas piedzīvoja sabrukumu, izraisot lejupslīdi valsts finanšu sektorā un samazinot Īslandes kronas vērtību.

Septembra sākumā parlaments apstiprināja Hordes nodošanu īpaši izveidotai tiesai, kas vēl līdz šim nevienā gadījumā nav tikusi izmantota.

Horde no premjerministra amata atkāpās 2009.gada janvārī.

“Es domāju, ka vairums īslandiešu sapratīs, ka tā ir politiskā satīra,” atzīst bijušais premjerministrs. “Taču šim gadījumam būs atskaņas visā pasaulē. Cilvēki lasīs ziņu virsrakstus un domās, ka cilvēks, kas stājies tiesas priekšā, ir meklēts noziedznieks.”

Advertisements
Posted in: bankas