Amerikāņu karavīrs atzīstas afgāņu iedzīvotāju apzinātā slepkavošanā

Posted on March 25, 2011

0


Amerikāņu karavīram piespriests 24 gadu cietumsods par Afganistānas iedzīvotāju apzinātu slepkavošanu. 22 gadus vecais Džeremijs Morloks atzinis, ka vainojams trīs neapbruņotu afgāņu nāvē 2010. gadā, ko prokurori formulējuši kā «neaprakstāmas cietsirdības aktus». Karavīrs norādījis, ka viņa un četru citu karavīru izveidotā grupējuma «mērķis bijis nogalināt», kā arī neslēpis, ka noziegumi tika rūpīgi maskēti, lai nogalinātie tiktu uzskatīti par teroristiem.

Notiesātais pirms tiesas atpazīts arī pirmdien publicētajās vācu izdevuma Spiegel fotogrāfijās, kas izraisīja plašu nežēlības nosodījuma vilni pasaulē. Tajās redzami karavīri, kas pozē pie nogalinātajiem afgāņiem kā pie medību trofejām. Izdevums neatklāj, kā viņu rīcībā nonākušas fotogrāfijas, kuras ASV armijas amatpersonas turēja slepenībā.

Dž. Morloks bija pirmais no apsūdzētajiem, kurš stājās tiesas priekšā. Kareivim draudēja mūža ieslodzījums, taču soda mērs mīkstināts, jo viņš piekritis sadarboties, atklājot informāciju par pārējiem iesaistītajiem, kas ne vien līdzdarbojušies, bet arī paturējuši sev par piemiņu dažādas upuru ķermeņa daļas. Turklāt pie nogalinātajiem grupējums novietojis arī nelegāli iegūtus afgāņu ieročus, lai tie izskatītos pēc ienaidnieku kaujiniekiem, kas nonāvēti pašaizsardzības nolūkos.

Šis gadījums ir katastrofāls trieciens ASV militāro spēku tēlam, ko ievērojami iedragājis skandāls par nežēlīgu apiešanos ar kara gūstekņiem Abū Greibas cietumā Irākā, raksta The Guardian. Ziņas par civiliedzīvotāju slepkavošanu varētu negatīvi ietekmēt jau tā vārīgās attiecības starp ASV un Afganistānu laikā, kad valstis mēģina panākt vienošanos par pastāvīgu amerikāņu militāro bāzu izveidi afgāņu teritorijās, norāda Spiegel


Advertisements
Posted in: NATO