Aptauja: tikai 46 procenti vāciešu tic kapitālismam

Posted on January 27, 2011

0


Tikai 46 procenti Vācijas iedzīvotāju uzskata, ka kapitālistiska sistēma «funkcionē drīzāk labi un to nepieciešams saglabāt», vēsta Francijas izdevums La Croix, atsaucoties uz sabiedriskās domas pētījumu institūta Ifop desmit Eiropas valstu pilsoņu vidū veiktas aptaujas rezultātiem.

42 procenti vāciešu savukārt paziņojuši, ka «kapitālisms funkcionē drīzāk slikti nekā labi, tomēr šo sistēmu nepieciešams saglabāt, jo citas alternatīvas nav». Visbeidzot 12 procentu Vācijas pilsoņu ir pārliecināti, ka kapitālistiskā sistēma nekam neder un tā jānomaina.

Kopumā, kā atzīmē La Croix, aptauja atklāja pietiekami paradoksālas tendences. Tā visvairāk kapitālisma piekritēju, kuri uzskata, ka šo sistēmu nepieciešams saglabāt, ir oficiāli komunistiskajā Ķīnā, savukārt paši kaismīgākie kapitālisma pretinieki izrādījušies franči, 33 procenti kuru (gandrīz trīs reizes vairāk nekā Vācijā) pieprasa atteikties no kapitālisma.

Vairākums vāciešu, kuri tic kapitālismam un uzskata, ka šo sistēmu vajag saglabāt, dzīvo valsts rietumos (48%). Bijušajā Vācijas Demokrātiskajā republikā šādu cilvēku ir tikai 36 procenti. 46 procenti iedzīvotāju Vācijas austrumos un 41 procents rietumos uzskata, ka kapitālisms ir slikts, bet nekas labāks diemžēl nav iespējams. Kategoriski pret kapitālismu izteikušies 18 procentu austrumvāciešu un 11 procentu Rietumvācijas iedzīvotāju.

Interesanti, ka tikai 21 procents vāciešu uzskata – valsts pārdzīvo ekonomisko krīzi. 30 procentu respondentu paziņojuši, ka sliktākais jau ir aiz muguras, bet vēl 42 procenti uzskata, ka situācija joprojām ir sarežģīta, taču ātri uzlabojas. Salīdzinājumam – Francijā, kur ir visvairāk kapitālisma pretinieku, to respondentu daļa, kas uzskata, ka valsts atrodas dziļā ekonomiskajā krīzē, ir 53 procenti.

Ifop pētījuma gaitā tika aptaujāti respondenti no 10 valstīm: Francijas, Vācijas, Ķīnas, ASV, Brazīlijas, Austrālijas, Itālijas, Nīderlandes, Polijas un Lielbritānijas.


Advertisements