A.Klementjevs Latvijas iedzīvotāju interešu sardzē

Posted on January 20, 2011

0


Piedāvājam izlasīt Saeimas deputāta Andreja Klementjeva vēstuli, kas ir publicēta avīzē „Телеграф”.

Par to, ko nolēma valdība

Vispirms ir jāatzīmē, ka Satversmes tiesas spriedums uzsver haosu pensiju sistēmā- to pašu, ko vadošās partijas slavēja.

 

Jau 2007.gadā Saeima „pārnesa” vecāku pabalstus no pamatbudžeta uz sociālo budžetu, kā rezultātā izdevumi pieauga par 10 miljoniem, lai gan ienākumi tajā pašā laikā šajā budžetā palika tādi paši.

 

Tiesa skaidri norādīja, ka politiski lēmumi, piemēram, dzimstības veicināšana uz bērnu kopšanas pabalstu rēķina, būtu jāfinansē no pamatbudžeta, nevis sociālā.

 

Otrkārt, tiesa vērsa uzmanību uz prettiesisku valdības rīcību. Latvija ir parlamentāra valsts, līdz ar to tautas vārdā var darboties tikai Saeima, tomēr tieši valdība bija tā, kas parakstīja līgumu ar starptautiskajiem aizdevējiem. Parlamentam šādas tiesības nedeva.

 

Tomēr pensijas šā gada jūnijā tika samazinātas tieši saistību ietvarā pret starptautiskajiem kreditoriem – šāds arguments parādījās normatīvajos aktos. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc Satversmes tiesa atzina pabalstu samazinājumu par nelikumīgu.

 

Treškārt, pensiju sistēma saskaņā ar Satversmes tiesu ir ilgtermiņa sistēma, tāpēc pēkšņi un krasi samazinājumi rada tās nestabilitāti. Jā, finansiālais stāvoklis valstī mainās; jā, valsts var piemērot dažādus apjomus pabalstiem, bet ne pensijām un ne tādā apmērā, kā tas tika darīts šajā vasarā.

 

Un visbeidzot – sociālo partneru loma.  Viņu līdzdalībai pēc Satversmes tiesas lēmuma jābūt reālai, nevis deklaratīvai un bez seguma.

 

Kurš nākamais?

 

Iepriekš pieņemtais dod pamatu uzskatīt, ka Satversmes tiesa ir nostājusies Latvijas iedzīvotāju pusē. Tas pats var notikt arī ar visām valdības garantētajām algām, kuras šajā gadā tika samazinātas. Un tam, lai atgūtu 2010.gadā nogrieztās pensijas, nepieciešami 83 miljoni latu un šāda nauda ir!

Pilns teksts http://www.telegraf.lv/news/andrei-klementyev-mamochki-nichem-ne-huzhe-pensionerov

Tulkojums http://www.maminuklubs.lv/ratinu_revolucija/andrejs-klementjevs–maminas-ne-ar-ko-nav-sliktakas-par-pensionariem