Evo Moraless: enerģētikas nacionalizācija neizslēgs Eiropas partnerus

Posted on December 14, 2010

0


“Jūs būsiet partneri,” un “mēs nevēlamies izslēgt citus,”  Strasbūrā uzrunājot Eiropas Parlamentu, teica Bolīvijas prezidents Evo Moraless, skaidrojot iemeslus, kāpēc Bolīvijā bijis jāpieņem lēmums par enerģētikas sektora renacionalizāciju. Pēdējo nedēļu laikā šis īpaši satrauca Eiropas investorus.

Kāpēc vajadzīga enerģētikas nozares nacionalizācija ?
Bolīvijā ir gan liela nabadzība, gan lieli dabas resursi,” Eiropas Parlamenta deputātiem skaidroja Evo Moraless, 2005. gada decembrī ar 53,73 % balsu vairākumu ievēlētais Bolīvijas prezidents, tomēr “dabas bagātības līdz šim nav ļāvušas atrisināt Bolīvijas sociālekonomiskās un strukturālās problēmas“.  E. Moraless nāk no nabadzīgas ģimenes un ar savu indiāņu izcelsmi pārstāv 62 % no Bolīvijas iedzīvotājiem. Viņa uzvara vēlēšanās ir pirmā reize Bolīvijas vēsturē, kad par prezidentu Bolīvijā kļuvis vietējās kopienas pārstāvis.  Evo Moraless Parlamentam skaidroja, ka lielai iedzīvotāju daļai nav pieejamas pat pašas primitīvākās medicīniskās iekārtas, pamatizglītība un pilsoniskās tiesības. Daudziem tāpat kā viņa mātei nav bijušas iespējas iemācīties lasīt, ne rakstīt. “Mēs nespēsim sadalīt bagātības, ja nesadalīsim dabas resursus,” prezidents skaidroja. Tās vajadzīgas sociālekonomiskām un strukturālām reformām, kādas viņš uzsācis, piemēram, reģistrējot un izsniedzot dokumentus 50 000 iedzīvotājiem un uzsākot  izglītības projektus, pēdējo divu mēnešu laika tajos iesaistot 2000 iedzīvotāju.
“Neviens nav izslēgts vai izraidīts”
Es saprotu, ka jūs vēlaties peļņu no savām investīcijām,” atbildot uz  Eiropas investoru bažām par enerģētikas sektora nacionalizāciju,  teica E. Moraless, “taču jūs nevarat būt īpašnieki“. Prezidents skaidroja, ka neviens nav izslēgts vai izraidīts, taču Bolīvijai pašai ir jāpārvalda savi resursi, lai valsts varētu turpināt sociālekonomiskās reformas un mazināt nabadzību: divas trešdaļas no Bolīvijas iedzīvotājiem dzīvo zem nabadzības sliekšņa.  “Jūs būsiet partneri, bet jūs nevarat būt īpašnieki,” prezidents teica.
Aicina atbalstīt mazo uzņēmējdarbību un cilvēktiesības
Evo Moraless arī aicināja Eiropas Savienības valstis atbalstīt mazos uzņēmējus un lauksaimniekus Bolīvijā, uzsverot, cik svarīgi valstij  ir attīstīt ražotnes un radīt darba vietas, kas arī samazinās nabadzīgo iedzīvotāju emigrāciju uz Eiropu. Prezidents uzstāšanos arī izmantoja kā iespēju mazināt pārpratumus par Bolīvijā tradicionālo kokas audzēšanu un pārstrādi, kļūdaini saistot to ar narkobiznesu un kokaīna tirdzniecību. Viņš skaidroja, kādas reformas Bolīvija gatavojas ieviest šajā valstij svarīgajā lauksamniecības nozarē, un aicināja Eiropas valstis Bolīviju atbalstīt cīņā pret narkobiznesu. Prezidents arī aicināja palīdzēt cilvēktiesību aizsardzības jomā, izdodot noziedzniekus, kas tās Bolīvijā iepriekšējos gados smagi pārkāpuši.
Uzrunā prezidents vairakkārt atgādināja, ka viņa vadītās kustības mērķis ir uzlabot Bolīvijas iedzīvotāju dzīves apstākļus un nodrošināt viņiem tiesības, nevis kādu izslēgt, — jo šāds maldīgs priekšstats radies pēc paziņojuma par enerģētikas sektora nacionalizāciju. Bolīvija vēlas “stratēģiskus partnerus, izbeigt rasismu un naidu“, bet arī atbrīvoties no “lūdzēju statusa“. “Vēsturē mēs esam bijuši izslēgti un paverdzināti, bet mēs nedarām to pašu ar citiem,” viņš uzsvēra.

 

Advertisements